Hoppa till textinnehållet

Huvudmän i Sparbanken Nord

I enlighet med bestämmelserna i sparbankslagen och sparbankens reglemente finns som företrädare för insättarna huvudmän som ska övervaka sparbankens förvaltning och utse styrelse för sparbanken. De utses dels av kommunfullmäktige i respektive kommun dels av huvudmännen själva.
 

Av kommunfullmäktige i Arjeplog vald: Vald första gången år Mandatperiod per årssammanträde
Lundgren Sundström Laila 2019 2019-2023
     
Av kommunfullmäktige i Arvidsjaur vald: Vald första gången år
Mandatperiod per årssammanträde
Lundberg Sara 2019 2019-2023
     
Av kommunfullmäktige i Gällivare valda:
Vald första gången år
Mandatperiod per årssammanträde
Alriksson Eva 2011 2019-2023
Furskog Laila 2019 2019-2023
Haarala Ove 2019 2019-2023
Nyman Dagmar 2019 2019-2023
     
Av kommunfullmäktige i Jokkmokk vald:
Vald första gången år
Mandatperiod per årssammanträde
Isaksson-Rensfeldt Tommy 2019 2019-2023

 

Av kommunfullmäktige i 
Kiruna valda:
Vald första 
gången år
Mandatperiod per 
årssammanträde
Eriksson Per  2019 2019-2023
Gunillasson-Sevä Siv 2019 2019-2023
Johansson Thore 2016 2019-2023
Niva Mirja 2019 2019-2023
Tano Anders 2019 2019-2023
     
Av kommunfullmäktige i
Pajala valda:
Vald första 
gången år
Mandatperiod per 
årssammanträde
Hammarström Ulrika 2019 2019-2023
     
Av kommunfullmäktige i
Piteå valda:
Vald första 
gången år
Mandatperiod per 
årssammanträde
Andersson Bo 2019 2019-2023
Björkman Håkan 2019 2019-2023
Dahlberg Mats 2015 2019-2023
Gustavsson Anita 2019 2019-2023
Lindberg Marianne 2015 2019-2023
Pettersson Ulrika 2015 2019-2023
Sandlund Gunnel 2015 2019-2023
Åström Ann-Christin 2019 2019-2023
     
Av kommunfullmäktige i 
Älvsbyn valda:
Vald första 
gången år
Mandatperiod per 
årssammanträde
Egmark Tomas 2019 2019-2023
Nordström Magnus 2019 2019-2023
     
Av kommunfullmäktige i
Överkalix valda:
Vald första 
gången år
Mandatperiod per 
årssammanträde
Nilsson Leif 2019 2019-2023
     
Av kommunfullmäktige i
Övertorneå valda:
Vald första 
gången år
Mandatperiod per 
årssammanträde
Mörtberg Tomas 2015 2019-2023
Av huvudmännen valda: Vald första 
gången år
Mandatperiod per 
årssammanträde
Berström Ulla, Piteå 2016     2021-2025
Bleikvassli Aina, Övertorneå 2010 2019-2023
Edin Mia, Gällivare 2015 2019-2023
Ericson Peter, Luleå 2020 2020-2024
Granström Robert, Älvsbyn 2016 2020-2024
Hedlund Lars-Åke, Jokkmokk 2017 2021-2025
Hjärtberg Rolf, Pajala 2010 2018-2022
Johansson Kjell Anders, Piteå 2012 2020-2024
Lind Monica, Kiruna 2010 2018-2022
Lindehag-Sundström Ann-Christine, Piteå 2017 2021-2025
Lundmark Stefan, Piteå 2012 2020-2024
Nieminen Stefan, Gällivare 2019 2019-2023
Nilsson Lars, Överkalix 2010 2018-2022
Nilsson Ulrika, Piteå 2012 2020-2024
Raattamaa Tore, Kiruna 2019 2019-2023
Ramnek Mari 2012 2020-2024
Risberg Eva, Piteå 2011 2019-2023
Roslund Peter, Piteå 2019 2019-2023
Salomonsson Peter, Kiruna 2020 2020-2024
Sannelind Ingalill, Gällivare 2021 2021-2025
Sirén Niklas, Kiruna 2021 2021-2022
Skiöld Åsa, Arvidsjaur 2018 2018-2022
Sundström David, Piteå 2011 2019-2023
Sundström Erika, Piteå 2017 2021-2025
Westerlund Fredrik, Arjeplog 2016 2021-2025