Hoppa till textinnehållet

Britta Flinkfeldt

 

Född 1965. Styrelseledamot sedan 2021. Bor i Arjeplog.

Mats Taaveniku (bild kommer)

Utbildning

  • Civilekonom vid Handelshögskolan i Göteborg, 140 p, 1985-1989
  • Fördjupning inom redovisning

Uppdrag i Sparbanken Nord

  • Ledamot invald 2021-04 

 

Bankspecifik erfarenhet

  • Bankstyrelse: Sedan 2021

 

Andra nuvarande väsentliga uppdrag

Icke verkställande uppdrag

  • Kommuninvest Ek. förening, styrelsesuppleant och senare ledamot, 2015-
  • Swedish Lapland Visitors Board, styrelseledamot, 2014-
  • Strukturfondspartnerskapet I Övre Norrland, ledamot, 2011-
  • Piteå-Tidningen AB, styrelseledamot och senare vice ordförande, 1996-2014

 

Arbetslivserfarenhet

Tidigare erfarenheter

  • Kommunstyrelseordförande Arjeplogs Kommun, aug 2009-sep 2020
  • Egen företagare, Norrbacka Företagskonsult AB, okt 1992-2013
  • Ernst & Young, Göteborg, revisorsassistent, jan 1989-dec 1991